Treść główna

Porady Ciekawostki Grab – ABC drewna grabowego

Grab – ABC drewna grabowego

Grab to rodzaj drzew z gatunku brzozowatych – spotkać go można na całej niemal półkuli północnej, w Polsce zaś rośnie tylko jeden gatunek – grab pospolity. Drzewa grabu należą do drzew średniej wielkości – największe okazy potrafią osiągnąć wysokość dwudziestu pięciu metrów, ich średnica dochodzi zaś do metra. Mowa tutaj rzecz jasna o rzadko spotykanych przypadkach, bowiem zazwyczaj wymiary te są około dwadzieścia procent mniejsze.

grab, drewno grabowe

Drewno grabowe – charakterystyka i parametry

Drewno grabowe posiada barwę białawą o słabo wyraźnym, szarym bądź żółtym zabarwieniu. Twardziel i biel grabu są stosunkowo trudne do odróżnienia – w przypadku niektórych okazów może to być nawet niemożliwe. Charakteryzuje się ono drobną strukturą, jest równomierne i gładkie, jego wzrost jest zaś nieregularny i skrętny – przyrosty roczne zauważyć można niewielkie, poprzeczne pasma. Zarówno smak, jak i zapach drewna grabowego są trudne do zauważenia i niewyraźne. Kolor kory grabu różni się w zależności do wieku, w którym jest drzewo – przez pierwszy rok przybiera oliwkowe i brązowe barwy, przez następne dwa bądź trzy lata być brązowo-czerwona, później zaś pozostaje szara. Jej udział w objętości drewna wynosi od siedmiu do ośmiu procent.

Obróbka drewna grabowego

Obróbka drewna grabowego jest dość trudna – wymagane są do niej spore umiejętności i użycie profesjonalnych maszyn o odpowiednio ostrych nożach. Podczas obróbki grabu może dochodzić do odprysków, powstają drzazgi, ponadto struganie tego drewna może powodować wyrywanie włókien. Grab w ogóle nie nadaje się do skrawania płaskiego i obwodowego oraz łączenia na gwoździe, zdecydowanie lepiej znosi zaś łączenie na śruby i kołki.

grab, drewno grabowe

Twardość grabu

Trwałość drewna grabowego na wolnym powietrzu jest niewielka – jest ono bowiem mało odporne na działanie grzybów i owadów, a także warunków atmosferycznych. Lepsze rezultaty przynosi przechowywania drewna grabowego pod wodą.

Zalety i wady drewna grabowego

Największymi zaletami drewna grabowego są: ciągliwość, elastyczność i duża twardość, dzięki którym jest ono bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie kwasów i zasad o stężeniu dochodzącym do dziesięciu procent. Wśród wad wymienić warto przede wszystkim zbieżystość, guzy, pęcherze w korze i pęknięcia. Drewno grabowe jest ponadto podatne na przebarwienia oksydacyjne i zgniliznę. Warto również pamiętać o tym, że drewno grabowe w niektórych przypadkach jest biologicznie aktywne – może powodować podrażnienia skóry, błon śluzowych oraz naskórka, zaleca się więc stosowanie odpowiedniej odzieży i masek ochronnych.

Dzięki swojej twardości i odporności, drewno grabowe znajduje bogate zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Produkowane są z niego elementy maszyn rolniczych, okrętów i sań, świetnie nadaje się do produkcji narzędzi, kloców i części fortepianów oraz pianin.

Z racji swoich doskonałych w niektórych zastosowaniach parametrów, drewno grabowe nie należy do najtańszych. Zakup tarcicy grabowej to zazwyczaj spory wydatek – ceny metra sześciennego tarcicy rozpoczynają się od dwóch tysięcy złotych.

Zdjęcia: Sxc, Wikipedia, wood-database.