Treść główna

Porady Ciekawostki Hevea – ABC drewna hevea

Hevea – ABC drewna hevea

Kauczukowce to źródło drewna egzotycznego, z którego czerpie przemysł meblowy i parkieciarski. Jednym z gatunków drewna tego typu jest Hevea, które doskonale znane jest w większości krajów europejskich, choć pod nazwą Rubber wood czy Kautchukholz lub Gummibaum holz.

drewno hevea

Pochodzenie i występowanie

Kauczukowiec naturalnie występuje w Malezji, Brazylii i Gujanie. Drewno Hevea początkowo było spotykane wyłącznie w dorzeczu Amazonki i Gujanie, ale z uwagi na ogromne zapotrzebowanie na mleczko kauczukowe, wytwarzane z tego drzewa, zaczęły powstawać liczne plantacje w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej. W krajach pochodzenia drewno Hevea nazywane jest w Malezji Hevaru i Para rubbertree w Brazylii. Obecnie największym producentem drewna Hevea jest Malezja, gdzie plantacje drzew tego rodzaju obejmują 2 miliony hektarów.

Hevea – gatunki

Drewno Hevea zaliczane jest do rodziny Euphorbiaceae. Naukowcy określają drewno mianem Hevea brasiliensis Muell. Arg. I Hevea guanensis Aubl. Nazwy handlowe drewna Hevea to: Rubberwood, Kautschukholz, Gummibaumholz, Rambung.

Zobacz także: balsa – drewno egzotyczne.

Charakterystyka drewna hevea

Jasna barwa drewna Hevea jest ceniona przez budowlańców i dekoratorów oraz architektów wnętrz. Zasadniczo, drewno całe ma kolor jasny, z gdzieniegdzie widocznymi ciemniejszymi smugami. Układ włókien drewna jest regularny, dlatego powierzchnia podłóg z drewna Hevea ma jednolity charakter.

drewno hevea

Kora kauczukowca jest gładka i ma kolor brunatno-zielony. Drewno egzotyczne Hevea jest łatwe w obróbce mechanicznej, w klejeniu i lakierowaniu. Za jego wadę należy uznać niską elastyczność. Przy wilgotnym drewnie jego ciężar właściwy wynosi 850-950 kg/m, zaś w przypadku drewna o wilgotności 9-12%, ciężar wynosi 500-700 kg/m. Jest to drewno stabilne, trwałe, ale mało odporne na insekty czy wpływ czynników atmosferycznych. Z tego względu drewno Hevea jest przeznaczone wyłącznie do zastosowań wewnętrznych. Pień dorosłego drzewa ma 2-6 metrów wysokości i średnicę od 30 do 50 cm. Naturalnie rosnące drzewa mogą osiągnąć średnicę o wielkości nawet 1,5 metra i 25 metrów wysokości.

Zobacz także: Drewno bangkirai.

Drewno hevea i jego zastosowanie

Najczęściej drewno Hevea w Polsce można spotkać na halach sportowych, na kortach do squasha czy piłki halowej. Ten egzotyczny gatunek drewna może być z powodzeniem stosowany jako tworzywo na podłogi, do produkcji mebli, okładzin ściennych wewnętrznych, płyt MDF, płyt wiórowych, palet, skrzyni czy drobnych przedmiotów dekoracyjnych.

Zdjęcia: Wikipedia, Wood-database.com