Treść główna

Porady Ciekawostki Żywica gwajakowa niezastąpiona w ziołolecznictwie

Żywica gwajakowa niezastąpiona w ziołolecznictwie

Żywica gwajakowa, zwana także gumą gwajakową, pozyskiwana jest z drewna gwajakowego, w wyniku długiego gotowania drewna na wolnym ogniu. Gwajakowiec leczniczy to niewielkie, egzotyczne drzewo, które można spotkać na morskich wybrzeżach tropikalnej Ameryki, począwszy od Florydy, aż po Wenezuelę, a także na Antylach i Wyspach Bahama.

żywica gwajakowa, guma gwajakowa

Żywica gwajakowa – pozyskiwanie i przetwarzanie

Żywicę gwajakową można pozyskać z gwajakowca leczniczego – drzewa, które dorasta do 15 metrów. Lecznicze walory gumy gwajakowej, jak również samego drewna, doceniane były przede wszystkim przez plemiona indiańskie w okresie prekolumbijskim.
Żywicę gwajakową można pozyskać poprzez bardzo wolne i długie gotowanie drewna gwajakowego, nota bene, wyjątkowo twardego i aromatycznego. Guma gwajakowa charakteryzuje się się ceglastą, brunatną lub karminową barwą, intensywnym zapachem oraz słodkawo-gorzkim smakiem, który z czasem staje się bardziej ostry i drażniący.

Żywica gwajakowa – właściwości i zastosowanie

Żywica gwajakowa jest cenioną substancją leczniczą, przede wszystkim ze względu na znaczną zawartość gwajakolu, gwajacyny, saponiny oraz olejku eterycznego, który jest bardzo zasobny w azulen, nota bene, duże ilości azulanu zawiera również nasz rodzimy rumianek.
Na bazie drewna gwajakowego można przygotować nalewkę oraz odwary, które są bardzo skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych, m.in. dolegliwości reumatycznych i artretycznych. Preparaty uzyskane na bazie drewna gwajakowego wykazują ponadto właściwości napotne, moczopędne, usprawniające przemianę materii oraz „oczyszczające krew”.

żywica gwajakowa, guma gwajakowa

Zobacz także: Żywica i jej zastosowanie
Ponadto nalewka przygotowana na bazie żywicy gwajakowej, ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, znajduje zastosowanie w stomatologii. W kosmetologii ceniony jest natomiast intensywny zapach nalewki z żywicy gwajakowej, bardzo podobny do zapachu róży herbacianej.

Ciekawostką może okazać się fakt, że drewno gwajakowe zostało sprowadzone do Europy jako skuteczny środek na leczenie kiły, która w dawnych wiekach zbierała przysłowiowe żniwo. Ze względu na szerokie spektrum właściwości drewno gwajakowe nazywano świętym drewnem, drewnem życia lub drewnem błogosławionym – produkt ten był dostępny wyłącznie dla wyższych klas społecznych.

Zdjęcia: Dinesh Valke